در روزهای اخیر، مطلبی را برای شما عزیزان منتشر کردیم که حاوی عملکرد AMD بر روی CPU های ZEN با لیتوگرافی ۵ نانومتری بود. از سوی دیگر، این شرکت در حال کار بر روی نسل های جدید کارت گرافیک های خود است. به دلیل هجوم ماینرها به کارت گرافیک های RX Vega، قیمت این محصولات افزایش یافته و متاسفانه شاهد کمبود موجودی آنها بودیم. از سوی دیگر اما ای ام دی برای ارائه یک پلتفرم گرافیکی جدید در تلاش است.

    برخی از منابع اطلاعاتی این حوزه اعلام کرده اند که با توجه به نقشه راه ای ام دی و مستنداتی که در دست دارند، این شرکت برای تولید یک گروه از کارت گرافیک های جدید خود در سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ آماده می شود. در ابتدا باید بگوییم که بسیار بعید به نظر می رسد که AMD تولید کارت گرافیک های فعلی از گروه “وگا” را متوقف کرده و به عرضه آنها ادامه خواهد داد. اما این بدان معنی نیست که این شرکت تولید کارت گرافیک های دیگر را کنار بگذارد. کارت گرافیک های رفرش شده RX500 با پرچمداری RX580، جای خود را به مدل های دیگر خواهند داد.

    ای ام دی از لیتوگرافی Navi برای معماری ۱۲ نانومتری های خود استفاده خواهد کرد. این محصولات به همراه حافظه های احتمالی GDDR6 و HBM2 در سال ۲۰۱۹ معرفی خواهند شد. در نتیجه کارت گرافیک های سری ۵۰۰ همچنان تا پایان سال جاری پابرجا بوده و سپس با کارت گرافیک های سری ۶۰۰ جایگزین خواهند شد که بر اساس لیتوگرافی ۱۲ نانومتری طراحی خواهند شد. از سوی دیگر AMD در نظر دارد تا سومین تلاش خود از معماری های بهبود یافته را با قیمت مناسب عرضه کرده و پرچمداری که جایگزین RX580 خواهد شد، دارای توانی در حد و اندازه GTX1080 از شرکت انویدیا بوده و دارای قیمت ۲۵۰ دلار است.

    Navi 10 و Navi 11 نام سیلیکون هایی است که برای کار در دل کارت گرافیک های سری ۶۰۰ آماده می شوند و به احتمال زیاد شاهد استفاده از ناوی ۱۱ در لپ تاپ ها نیز خواهیم بود. شایان ذکر است که لیتوگرافی فعلی AMD برای کارت گرافیک های موجود، ۱۴ نانومتری است. برای صحبت در مورد کارت گرافیک های AMD 700 Series نیز مقدار زود است.

    نکته: در اسلاید های موجود، معماری ناوی نخست با لیتوگرافی ۷ نانومتری ذکر شده است، اما اطلاعات موجود حاکی از آن است که کارت گرافیک های ۲۰۱۹ این شرکت دارای معماری ۱۲ نانومتری خواهند بود.

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت تبلت فور یو محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس