چه از او خوشمان بیاید و چه نیاید، ایلان ماسک یکی از تاثیرگذارترین و مهم ترین چهره های کنونی جهان است. صاحب یک امپراطوری خصوصی که با ایده هایی فوق العاده جاه طلبانه و بلندپروازانه کار خود را آغاز کرد و با هر موفقیت کارشناسان و صاحب نظران را متحیر کرد. از اسپیس ایکس و موشک هایی که رکورد قدرتمندترین پرتابه های تاریخ بشر را به نام خود ثبت کرده اند تا تسلا و اتومبیل های الکتریکی و رانندگی بدون نیاز به راننده و پی پل که به پلتفرمی فراگیر برای مبادلات مالی تبدیل شد و سولارسیتی  و هایپرلوپ همگی ایده هایی فوق العاده بودند که با مدیریت ایلان ماسک به ثمر نشسته اند و آینده بشر را تحت تاثیر قرار می دهند. اما ایلان ماسک ایده های دیوانه وار دیگری هم دارد. ایده هایی که شاید هنوز رنگ واقعیت را ندیده اند اما سابقه او نشان می دهد هیچ محدودیتی برای تبدیل کردن آنها به واقعیت وجود ندارد. با ما همراه باشید تا با پنج ایده عجیب و دیوانه وار ایلان ماسک آشنا شویم.

  هایپرلوپ

  شاید تسلا و ماشین های الکتریکی آم همین حالا هم یکی از اصلی ترین امیدهای بشر برای کاهش گازهای گلخانه ای، آلودگی هوا و جلوگیری از گرمایش زمین باشند اما ایلان ماسک ایده های دیگری هم برای انقلاب در حمل و نقل دارد. هایپرلوپ یک روش حمل و نقل برای جا به جایی مسافرین و بار بین شهرهای مختلف است که با سرعت هایی فراتر از ۱۱۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت می کند و به کمک آهنربا و القای الکترومغناطیسی فاصله های طولانی را در دقایقی کوتاه پشت سر بگذارد. هایپرلوپ در حال حاضر در مرحله آزمایشی قرار دارد و در برخی از نقاط جهان به کار گرفته شده تا شاید در آینده فاصله های چند هزار کیلومتری را در چند دقیقه طی کند.

  صورت فلکی ماهواره ای

  شاید به نظر برسد در حال حاضر اینترنت در همه نقاط جهان در دسترس است اما در حقیقت بخش زیادی از ساکنین کره زمین به امکانات ارتباطی دسترسی ندارند. به همین دلیل اسپیس ایکس در حال کار بر روی پروژه ای به نام صورت فلکی ماهواره ای است تا همه مردم زمین را به اینترنت پر سرعت واقعی مجهز کند. این ایده که با نام تجاری Starlink در حال توسعه است به سرمایه گذاری بسیار سنگینی نیاز دارد . ۴۴۲۵ ماهواره می بایست به مدار زمین پرتاب شوند تا یک شبکه عظیم و متصل تشکیل شود. برای مقایسه بد نیست بدانید در سال ۲۰۱۷ تعداد همه ماهواره های عملیاتی موجود در مدار زمین تنها ۱۳۸۱ عدد است.

  اسلحه شعله انداز کمپانی بورینگ

  دستگاهی فوق العاده جنجالی که بحث های زیادی را بین کاربران، کارشناسان و حتی سیاستمداران به وجود آورد. ایلان ماسک در بورینگ کمپانی وب سایتی برای پیش فروش این تفنگ شعله انداز که بر اساس قوانین، ارتفاع شعله ساخته شده آن را از فهرست سلاح های نیازمند مجوز خارج می کند ایجاد کرد و در کمال شگفتی بیش از ۲۰۰۰۰ سفارش پیش خرید برای آن ثبت شد. بسیاری معتقدند این کار باعث ترویج خشونت و در اختیار قرار دادن سلاح های خطرناک در اختیار مردم عادی است اما ایلان ماسک اعتقاد دارد شعله انداز کمپانی بورینگ که به جای سوخت مایع از یک تانک پروپان استفاده می کند خطری برای مردم ندارد و تنها وسیله ای برای سرگرمی است. این دستگاه احتمالا سال آینده در اختیار خریداران قرار خواهد گرفت.

  شبکه عصبی Neuralink

  ماسک همیشه در مصاحبه های خود از خطر هوش مصنوعی و روبات های هوشمند برای بشر گفته و Neuralink راهکار وی برای نجات انسان از هوش مصنوعی و خطر انقراض است. هدف اصلی Neuralink آن است که به جای اجازه دادن به روبات های مجهز به هوش مصنوعی برای تسلط بر انسان ها، نوع بشر به نوعی با آنها ادغام شود. شاید در نگاه اول چنین ایده ای کمی ترسناک به نظر برسد اما همین حالا هم تجهیزات پزشکی مانند دست های روباتیک مصنوعی و پیس میکرها مورد استفاده قرار می گیرند و با قدرتمندتر شدن علم روباتیک و ترکیب آن با پزشکی می توان منتظر اتفاقات جالب بیشتری بود.

  OpenAI

  ایده بعدی ماسک باز هم در رابطه با جلوگیری از گسترش نفوذ هوش مصنوعی برای انقراض نوع بشر است. ماسک کمپانی OpenAI را تاسیس کرده که وظیفه آن مطالعه و تحقیق درباره زمینه های متعدد هوش مصنوعی و تعیین معیارهایی برای جلوگیری از تسلط بیش از اندازه آن بر انسان است. OpenAI سازمانی غیر انتفاعی است و قصد دارد تجربیات و یافته های خود را آزادانه با تمام دانشمندان از سراسر جهان به اشتراک بگذارد. نکته جالب درباره OpenAI پارادوکسی است که در بنیاد آن وجود دارد. محققین OpenAI از جمله بزرگترین توسعه دهندگان و مهندسین حوزه هوش مصنوعی هستند که قصد دارند آینده بشر را برای ترکیب با هوش مصنوعی امن تر کنند.

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت تبلت فور یو محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس